Clinton High School held its Winter/Spring Sports Awards Banquet on Tuesday night, and junior Konnor Richardson and senior Savanna Campbell were honored as male and female Athletes of the Year.

Award winners are listed below:

 

Girls Track

State Championship Shot Put- Keria Dendy

Field MVP- Keria Dendy

Track MVP- Quiana Suber

Most Improved- Devionna Walker

All Region:

Aaliyah Johnston- 4X100, 200m, 4X400

Maya Smith- 4X100, 100m

Quiana Suber- 4X100, 400 m

Patience Adams- 4X100, 4X400

Devionna Walker- 4X400

Deasia Boyd- 4X400

Record Breaker- Paige Trent 1600m- 5:45.80

Region III 3A Girls Track Coach of the Year- Paige Drisgula

 

Boys Track

Field MVP- P.J. Bluford

Track MVP- Titus Hood

Most Improved- Kevin Caldwell

Region Field Athlete of the Year- P.J. Bluford

 

 

Golf

MVP- Phoebe Carles

Sportsmanship- Justin Snead

All Region- Sofia Carles

All State- Phoebe Carles

All County- Phoebe Carles, Sofia Carles

First Ever Team State Championship Appearance- 11th Place Finish in 3A

 

Boys Tennis

9th Consecutive Region Championship as a Team

3rd Consecutive Year in State Championship

All Region- Ike Waldron, Connor Donley, Anders Orr

All State- Ike Waldron

Region III 3A Player of the Year- Ike Waldron

Tennis Singles Invitational Participant- Ike Waldron

MVP- Ike Waldron

Sportsmanship- Brandon Campbell

KDA (Kevin Donald Adams Award)- Anders Orr

Region 3-3A Tennis Coach of the Year- Clovis Simmons

NFHS State Tennis Coach of the Year- Clovis Simmons

 

Athletic Training

Student Athletic Trainer of the Year- Allisah Williamson

 

JV Cheerleaders

MVP- Haley Wood

 

Varsity Cheerleaders

MVP- Tytajha Robinson

Caroline Sease Award- Calleigh Jacks

 

 

JV Girls Basketball

Hustle Award- Grayson Taylor

 

Varsity Girls Basketball

MVP- De’Shanti Watts

Most Improved- Dana Kinard

Sportsmanship- Latoria Johnson

All County- De’Shanti Watts, Terriauna Bennett

All Region- De’Shanti Watts, Terriauna Bennett

 

JV Boys Basketball

Hustle Award- Kaleb Richardson

 

Varsity Boys Basketball

MVP- J.D. Payne

Sportsmanship- Titus Hood

Most Improved- Ahmari Bates

All County- J.D. Payne, Ahmari Bates, P.J. Bluford

All County Player of the Year- J.D. Payne

All Region- J.D. Payne, Ahmari Bates

All State- J.D. Payne

 

CHS Athletic Booster Club- William “Terry” Bootle- Award for Service

 

JV Girls Soccer

Hustle Award- M.C. Dailey

 

Varsity Girls Soccer

MVP for Attacking- Madison Bagwell

MVP for Defense- Ella Cooper

Sportsmanship- Ceci Perez

All County- Reese Gowan, Ella Cooper, Madison Bagwell, Kailey Suber, Reece Lawson, Ava Machione, Abby Collins

All Region- Madison Bagwell, Abby Collins, Reese Lawson

 

JV Boys Soccer

Hustle Award- Shane Nelson

 

Varsity Boys Soccer

Offensive MVP- Parker Duncan

Defensive MVP- Hamp Barnes

Sportsmanship- Cameron Nichols

All County- J.P. Snelgrove, Parker Duncan, Juan Lawson, Gavin Kiley, Sam Tiller, Riley Freeman, Hamp Barnes

All Region- Parker Duncan, Juan Lawson

 

Varsity Softball

All County- Hunter Benson, Kam Akins, Maddi Wood, Madison Burton

All Region- Kam Akins, Maddi Wood, Hunter Benson, Grayson Taylor

North/South Participant- Hunter Benson

Sportsmanship- Beth Wiggins

MVP- Hunter Benson

All State- Hunter Benson

All County Coach of the Year- Ryan Caughman

 

JV Softball

Hustle Awards- Ella Adair, Kate Wages

 

C-Team Baseball

Hustle Award- Zach Fortman

 

JV Baseball

Hustle Award- Jack Carroll

 

Varsity Baseball

MVP- Konnor Richardson

Cal Gault- Qua Quarles and Glavin Alexander

Sportsmanship- Blake Smith

All Region- Griffin Fuller and Konnor Richardson

 

Betty and Louie Webb Booster Club Scholarship Winners

Brooks Seawright

Adaline Stephens

 

Female Athlete of the Year- Savanna Campbell

 

Male Athlete of the Year- Konnor Richardson